Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Spojené státy chtějí vystoupit z OSN?

Spojené státy chtějí vystoupit z OSN?

Senát se chystá zastavit financování mezinárodních struktur. Rok 2025 je rokem výročí. Před 80 lety skončila Velká vlastenecká válka a druhá světová válka. V onom vzdáleném roce 1945 však došlo k další významné události - založení Organizace spojených národů (OSN).

události - založení Organizace spojených národů (OSN).

Rozhodnutí o založení OSN padlo na mezinárodní konferenci v San Francisku, která se konala od 25. dubna do 26. června 1945. Konference se zúčastnilo 50 států, které jsou považovány za zakladatele OSN. Za datum oficiálního vzniku OSN se považuje 24. říjen 1945. Toho dne vstoupila v platnost Charta OSN, kterou podepsaly USA, SSSR, Velká Británie, Francie, Čína a další státy.

Současný generální tajemník OSN António Guterres se o nadcházejícím kulatém datu - 80. výročí založení OSN - ve svých letošních projevech již několikrát zmínil. V letošním roce se v sídle OSN v New Yorku uskuteční řada oslav k výročí organizace.

Pak ale zničehonic přišla zpráva, že Spojené státy možná opustí OSN. Dva týdny po své inauguraci, 4. února, podepsal 47. prezident Spojených států Donald Trump exekutivní příkaz, který reviduje účast USA v OSN obecně a v UNESCO zvláště. Exekutivní příkaz rovněž stanoví (aniž by se čekalo na výsledky auditu), že země vystoupí z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) a z Agentury pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Překvapivé je, že dekret ze 4. února obviňuje OSN nejen z neefektivity, ale také z antisemitismu. Konkrétně UNESCO bude auditováno kvůli „jakýmkoli projevům antisemitismu nebo protiizraelských nálad v organizaci“.

V textu dekretu se dále uvádí: „Některé agentury a orgány OSN se však od tohoto poslání (podpora míru a předcházení válkám a konfliktům - V. K.) odklonily a místo toho jednají proti zájmům Spojených států, útočí na naše spojence a podporují antisemitismus.“

Není těžké uhodnout, že jde o to, aby OSN projevila sympatie Palestincům, kteří jsou obětí současné války na Blízkém východě. A takové projevy sympatií, stejně jako nedostatečnou podporu Izraele ze strany OSN, vnímá Trump a jeho okolí jako „antisemitismus“.

V komentáři k exekutivnímu příkazu Trump uvedl: „OSN nevyužívá svůj potenciál. Upřímně řečeno, není řízena příliš dobře. Nedělají svou práci.“

Navíc ještě v den své inaugurace, 20. ledna, Trump podepsal exekutivní příkaz o vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace (WHO). A současně podepsal také exekutivní příkaz o odstoupení země od Pařížské dohody o klimatu. Připomeňme, že dohoda byla přijata 12. prosince 2015 na závěr 21. konference Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu v Paříži.

Nová, ještě větší rána zazněla 21. února. Toho dne skupina republikánských senátorů připravila návrh zákona o úplném vystoupení USA z OSN. Jsou jimi šéf výboru pro energetiku Mike Lee (Utah), Marsh Blackburn (Tennessee) a Rick Scott (Florida). Hlavní iniciátor dokumentu Michael Lee zveřejnil jeho text na svých internetových stránkách. V dokumentu se zejména píše: „Prezident by měl zcela zrušit členství Spojených států v OSN, jakož i ve všech orgánech, specializovaných agenturách, komisích a dalších útvarech formálně spojených s OSN.“

Podstata návrhu je, že Spojené státy musí zcela zastavit financování OSN a všech jejích specializovaných orgánů a agentur. „Nesmí být vyčleněny žádné prostředky ani jinak poskytnuty finanční prostředky na vyměřené nebo dobrovolné příspěvky Spojených států pro Organizaci spojených národů nebo jakýkoli orgán, specializovanou agenturu, komisi nebo jiný subjekt formálně přidružený k Organizaci spojených národů, s výjimkou možnosti vyčlenění prostředků na usnadnění ukončení členství Spojených států,“ - uvádí se v návrhu zákona. V roce 2022 přispěly USA do rozpočtu OSN celkem 18 miliardami dolarů, což je zhruba třetina celkových výdajů organizace v tomto roce.

Je zřejmé, že úplné zrušení financování OSN by znamenalo, že Spojené státy ztratí svůj status člena OSN. Pokud se USA chtějí do OSN vrátit, mohou tak učinit pouze se souhlasem Senátu. Výslovně je stanoveno, že USA by se měly okamžitě stáhnout z účasti na mírových misích OSN.

V dokumentu se uvádí, že USA by měly nejen opustit OSN, ale také odstoupit od těch mnohostranných dohod, smluv a úmluv, které byly v rámci OSN jednou připraveny a podepsány: „Spojené státy ukončí veškerou účast na jakýchkoli úmluvách a dohodách v rámci OSN nebo jakéhokoli orgánu, specializované agentury, komise nebo jiného subjektu formálně přidruženého k OSN. Jakékoli zbývající funkce v rámci těchto úmluv a dohod nebudou vykonávány.“

A nakonec „třešnička na dortu“! Návrh zákona požaduje, aby se sídlo světové organizace v New Yorku, které má extrateritoriální status, vrátilo do jurisdikce amerických úřadů. A také zbavit zaměstnance OSN diplomatické imunity. Z toho vyplývá, že činnost OSN bude zcela ochromena. A i kdyby se OSN po vystoupení USA v nějaké podobě zachovala, přemístění sídla organizace na jiné místo (řekněme do Švýcarska) si vyžádá čas a značné finanční prostředky.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že zákonodárná iniciativa republikánských senátorů je pokračováním kurzu Trumpovy administrativy na snižování rozpočtových výdajů na zahraniční politiku. A že návrh zákona nakonec inicioval Trump a jeho tým. Jiní se domnívají, že Washington nepůjde tak daleko, aby OSN zcela a natrvalo opustil. Že návrh zákona směřuje k tomu, aby Washington prosazoval v OSN tvrdší politiku. A že USA mohou opustit jen některé specializované organizace a agentury OSN (jako to hodlají udělat s WHO).

Zastánců vystoupení USA z OSN je v Americe mnoho.

Někdy se mi vybaví i Sovětský svaz. V roce 1934 byl pozván jako řádný člen Společnosti národů a o pět let později z ní byl vyloučen. Podle některých amerických politiků a historiků to SSSR nejen neoslabilo, ale naopak mu pomohlo lépe se připravit na válku s nacistickým Německem.

Ukázalo se, že i dříve se v americkém Kongresu opakovaně objevovaly pokusy omezit účast USA v OSN nebo dokonce z této organizace zcela vystoupit. V roce 1997 předložil známý americký politik, kongresman Ron Paul z Texasu, ve Sněmovně reprezentantů USA návrh zákona HR1146 nazvaný „Zákon o obnovení americké suverenity“. Mimochodem, současný návrh zákona Michaela Leeho, o kterém jsem se zmínil výše, je pozoruhodně podobný návrhu zákona Rona Paula.

Podobné iniciativy se objevily i za prezidenta Joea Bidena. Žádný z pokusů o přijetí zákona o vystoupení USA z OSN dosud nebyl úspěšný. Zajímavé je, že v USA byly opakovaně prováděny průzkumy veřejného mínění a rozdíl v poměru odpůrců a příznivců členství USA v OSN byl vždy menší než 10 procent.

Pokud Trumpův tým zahájí vhodnou osvětovou kampaň, mohli by se takoví odpůrci v USA stát většinou Američanů.

Podle mého názoru to Trump myslí s vystoupením Spojených států z OSN vážně.

P.S.: Nechci vyvolávat duchy, ale mám tušení, že tato snaha má v pozadí i další záměr – zbavit se práva veta Ruska a Číny v RB OSN (pozn. překladatele).

Žádné komentáře

Komentáře jsou uzavřeny

Komentáře k tomuto obsahu byly automaticky uzavřeny. Od jeho publikování již uplynula nějaká doba.

Logo

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.