Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!
Cíle už neskrývali

V krizových letech 1968-1968 se antikomunismus a antisovětismus projevoval i tím, že vznikaly „legální“ organizace a sdružení, které vytvářeny podhoubí pro kontrarevoluci a opětovný nástup kapitalismu. Těmto problémům je nutné právě dnes věnovat mimořádnou pozornost. Zdůrazňovat, že bez správného pohledu na minulost je v ohrožení i správný pohled na dnešek a zkreslení i perspektivy budoucnosti. Hrozí i nástup fašizace společnosti, další celosvětový světový válečný konflikt a rozklad celé společnosti. Je nutné pochopit protisocialistickou, antikomunistickou a protisovětskou podstatu, která se prorostla i do dnešních dnů. Tyto síly je nutné odhalovat a politicky a ideově napadat.
V bývalém Severomoravském kraji se vytvářely přípravné výbory KAN a dalších organizací, které se netajily s tím, že jejich hlavním cílem je vytvoření protisocialistické opozice proti KSČ. Při svých akcích napadaly stranu její vedoucí úlohu, skandalizovaly místní funkcionáře a znemožňovaly je před veřejností. Ve Frýdku-Místku přípravný výbor zorganizoval několik veřejných schůzí na kterých byla v duchu programového výboru KAN paušálně odsuzována činnost KSČ v uplynulých letech zesměšňováni funkcionáři a ovlivňován výběr delegátů na stranické konference i na připravovaný XIV. sjezd KSČ. V Opavě byl Domem kultury organizován pod názvem „Z očí do očí“ diskusní večer, na kterým byli pozváni představitelé veřejného života. Na večeru se ostře útočilo proti stranické linii a proti čelným funkcionářům strany. V pozadí této akce stály výbory KAN a K 231. Podobně tomu bylo na veřejné schůzi v Okresním stavebním podniku v Opavě, které se zúčastnil i zástupce KAN z Prahy. Několik veřejných schůzí organizoval i přípravný výbor ve Valašském Meziříčí s cílem organizovat opozici proti KSČ mimo Národní frontu. Ve Valašském Meziříčí bylo propagováno heslo : „odbory bez komunistů“. Konkrétní výsledek této činnosti se projevil v dílnách ČSD, kde ve výboru nebyl ani jeden člen KSČ. Funkcionáři KAN v ČSD byli rovněž iniciátory kampaně za schválení výzvy 2000 slov. Činnost KAN se setkávala s podporou a sympatiemi dalších podobných organizací, zejména K 231. V Opavě byl výbor KAN založen představitelem K 231 , který podle vlastního prohlášení dostal pokyn z Prahy, aby se aktivně věnoval činnosti KAN. Podobně i v okrese Nový Jičín byli iniciátory založení KAN funkcionáři K 231. KAN měl souhlas i podporu církví a dalších institucí.
Kulminačního bodu dostoupila činnost KAN v době příchodu vojsk Varšavské smlouvy. Jeho funkcionáři se velmi aktivně zapojili do rozpoutávání protisovětských hysterií a nacionalistických vášní, do dezorientace obyvatelstva, stáli v čele řady akcí, byli jejich organizátory a iniciátory.
Pro zpracování tohoto článku bylo použito materiálů „K některým otázkám činnosti pravicových a protisocialistických sil“ , které byly vydány ideologickým oddělením KSČ v zář 1969.
Žádné komentáře
Komentáře jsou uzavřeny
Komentáře k tomuto obsahu byly automaticky uzavřeny. Od jeho publikování již uplynula nějaká doba.