Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!
R. Fico: Oslavou karpatsko-duklianskej operácie bojujeme za historickú pamäť slovenského národa
Význam Karpatsko-dukelské operace před 80 lety, která měla za úkol pomoci Slovenskému národnímu povstání, vyzdvihl předseda vlády SR Robert Fico (strana SMER-SD) na oslavách jejího výročí.
V proslovu u památníku na Dukle připomněl, že vedle vojáků prvního československého armádního sboru v ní bojovala a přinášela velké oběti Rudá armáda. Zdůraznil přitom, že svoboda přišla na Slovensko z východu a vyjádřil potřebu zachovávání historické paměti.
Je fakt, že tato operace odklonila velkou část německých vojsk, která by jinak utopila Slovenské národní povstání v krvi.
Rozhodnutí spustit Karpatsko-dukelskou operaci tak podle něj zachránilo množství životů na Slovensku, přestože zároveň přineslo velké oběti v této oblasti. Vyjádřil se i za potřebu uznání sovětskému maršálu Ivanu Koněvovi.
K akci na Dukle premiér řekl, že není oslavou války, utrpení ani smrti:
„Mrzí mě, že máme takovou zvrácenou módu především v Evropě, kde místo toho, abychom vynaložili veškeré úsilí na zastavení řinčení zbraní, dokonce v sousedních státech, tak slyšíme bouřlivý potlesk, hlasité povzbuzování a dokonce často i velmi významná materiální rozhodnutí, která válku jen a jen povzbuzují dál.“
Vyzdvihl roli Sovětského svazu při porážce fašismu ve druhé světové válce. Řekl, že pokud bude mít možnost a dostane příští rok pozvání do Moskvy na oslavy 80. výročí vítězství nad fašismem a konce druhé světové války, určitě se jich zúčastní. Označil to za projev úcty a respektu. R. Fico řekl:
„Svoboda přijela na Slovensko z východu a na této pravdě se nedá absolutně nic změnit.“
V souvislosti s boji na Dukle poukázal i na slovanskou vzájemnost a probíhající válku na Ukrajině:
„Třeba požádat všechny, proboha, přestaňme to vzájemné zabíjení Slovanů, vždyť to byli Ukrajinci, byli to Rusové, Bělorusové a další národy bývalého Sovětského svazu, které procházely tímto údolím smrti, a byli to Slováci a Češi, kteří pomáhali tak, jak mohli. Děkujeme všem, přejeme jim, především na Ukrajině, co nejrychlejší mír a klid.“
Dodal, že takové poselství předá i na pondělním (7.10.2024) jednání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.
-- Zdroj: nase-pravda.net --
2 komentářů
-
To naši mocipáni neradi slyší.
-
Dokonce česká vláda na Slovensko ani nepřijela.