Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Laik se diví, odborník by měl žasnout

Laik se diví, odborník by měl žasnout

Jako laik se přeci jen musím vyjádřit ke zmatené argumentaci europoslankyně prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D. (ekonomky, bývalé rektorky Mendelovy univerzity v Brně) v debatě přenášené z Bruselu (TV CNN Prima NEWS), která reagovala na kritická slova europoslankyně Kateřiny Konečné a následně i inženýra Ondřeje Knotka (ANO) na adresu ministra Jozefa Síkely – ve věci drahé energie a zbavení se „závislosti na ruském plynu“.

Já se jako nedivím, že vám pan ministr Síkela vadí, protože … byl ten, který nás zbavil závislosti na ruském plynu a potažmo na ruské ropě. A my potřebujeme někoho, kdo na takové portfolio bude z východní Evropy. Protože to, co tady vaše vláda (vláda ANO a ČSSD – poznámka autora) vybudovala, tu energetickou závislost na Rusku, která nás úplně ochromovala. Právě proto, že jsme měli mít nejlevnější plyn, nejlevnější ropu a potom stačilo, aby si Putin … Znovu zopakuji to, že vaše vláda způsobila to, že naše země se stala vazalem Ruska, protože stačilo, aby si Putin usmyslel, zavřel kohoutek a my jsme tu neměli plyn. A Putin to už udělal. Tuhle krizi jsme už zažili, že Putin zaškrtil plyn. A nebyl v Evropě plyn a všichni jsme se modlili, aby nám ty zásoby plynu vystačily. Čili je velmi dobré a strategické na tomto portfoliu mít člověka z východní Evropy, který ví, jaké to je, jak Rusko hraje a který ví, jak je důležité mít energetickou bezpečnost…“ Potud slova Nerudové.

Autorka uvedených, zmatených hodnotících výroků, zřejmě naprosto nechápe a nerespektuje historické i současné vnitrostátní i mezinárodní podmínky a kauzální souvislosti problematiky získání energetických zdrojů ve světě a jejich možného využití jednotlivými státy či jejich seskupeními.

Vždyť dávné i nedávné koloniální války byly vedeny nejen pro získání cizích území a lidských zdrojů, ale především jejich surovinových a energetických zdrojů. I ona válka „proti terorismu“, vedená Spojenými státy, Evropskou unií, Velkou Británií a NATO, byla a je ve své podstatě válkou imperialistickou. Válkou o suroviny, především ropu a zemní plyn, neboť 60 % nafty a zemního plynu se nachází v muslimských zemích a například jen Irán vlastní 10 % světových zásob ropy (proto je řadu desetiletí pod tvrdým tlakem USA, které vlastní pouze 2 %). Jinak řečeno USA, Kanada, Velká Británie, Norsko, Dánsko a Austrálie, kontrolují cca jen 4 % ropných zásob. K největším neislámským producentům ropy pak patří Venezuela, Rusko, Mexiko, Čína a Brazílie. Tyto skutečnosti podstatným způsobem ovlivňují politiku Spojených států, udržet si své výsadní, světovládné postavení.

***

Motto:

„Avšak idea "evropské výjimečnosti", myslím si, bude první obětí. Vznikne konflikt. Už tu byl konflikt v Jugoslávii. A teď tu máme zjevně konflikt další na Ukrajině.

Pokud jde o vztah k USA. My už teď nemáme žádný vztah s Evropou. Máme vztahy s Rumunskem. Máme vztah s Francií atd. Ano i s Německem. Neexistuje jednotná Evropa, se kterou bychom mohli mít nějaký vztah…

Takže, prvotním zájmem Spojených států, o který jsme vedli války, prvou, druhou, ale i studenou je vztah mezi Německem a Ruskem. Protože jejich jednota je pro nás jedinou hrozbou. Proto se musíme ujistit, že k takovému spojení nedojde…“ řekl George Friedmanamerický zpravodajský expert a odborník na národní bezpečnost. Citát je z jeho přednášky 4. 2. 2015.

(George Friedman založil v roce 1996 založil americkou soukromou konzultační zpravodajskou agenturu STRATFOR, takovou soukromou CIA, jejímž je generálním ředitelem.) (https://youtu.be/1r3UiQkW7o8)

***

Abych byl konkrétní ke slovům Danuše Nerudové, musím připomenout, že „plynové války“ dnes vedené ze strany USA, začaly již dávno před dnešními projekty plynovodů obcházejícími území Ukrajiny, podmořskou „cestou“. Tedy dávno před rozpadem Sovětského svazu a vznikem nezávislé Ukrajiny. První plynovou válku rozpoutaly Spojené státy proti Sovětskému svazu a Německu již bezprostředně poté, co byla v roce 1970 uzavřena smlouva o plynovodu mezi Spolkovou republikou Německo (SRN) a SSSR. Washington tehdy začal okamžitě pracovat na zmaření této dohody. A přestože byla smlouva mezi Moskvou a Bonnem naplňována, USA se podařilo s pomocí sankcí na určitou dobu stavbu plynovodu zkomplikovat zastavením dodávek velkoprůměrových trub ze SRN do SSSR.

Již tehdy tedy Spojené státy používaly formu sankcí, ekonomické a politické války, a to proti svému spojenci, západoevropské velmoci, Německu (NSR). Tak, jako v minulosti, tak zejména dnes, vedly a vedou tichou, bezohlednou, „bratrskou“, „plynovou válku“ nejen proti Německu, ale fakticky proti celé Evropě, Evropské unii. Což nakonec přerostlo ve vyprovokování války proti Rusku na Ukrajině. Započaté fakticky ještě dříve, než došlo k násilnému, krvavému převratu na Ukrajině (Majdanu 2014), zaplacenému a zorganizovanému Spojenými státy v jejich zájmu. Zájmu udržet si za každou cenu, svou světovládnou pozicí (v „Novém světovém řádu“), ke které přišly po sebedestrukci Sovětského svazu a ostatních socialistických zemí.

Ono dříve – v širší rovině znamená, představuje – mocenskou expanzí NATO na východ (jeho členy se stalo Polsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko), kdy vytvořily ve vztahu k Rusku, sanitární kordon sahající od Baltu po Černé moře, který měl zabránit pronikání ruského vlivu do Západní Evropy. Došlo tak nejen k odblokování Ruské federace od západní Evropy, především od jeho vůdčí velmoci - Německu (jehož technologicky vyspělá ekonomika potřebovala zajištění dostatku energetických zdrojů), ale především k nepřijatelnému přiblížení se vojenských základen až k jeho hranicím. Včetně základen v pobaltských zemích (Lotyšsko, Litva a Estonsko).

V užší rovině je skutečností, že Spojené státy doslova bezohledně zatrhly, nepovolily Německu (tedy suverénní Spolkové republice Německo!) zkolaudovat (výstavba byla dokončení 10. září 2021) a otevřít nově vybudovaný Rusko-Německý plynovod „Nord Stream 2“, což bylo výsledkem i rozhodnutí prezidenta USA Bidena. Tento plynovod nesměl být spuštěn za žádných okolností, protože, kdyby k dalšímu ekonomickému propojení s Ruskem došlo, pak by nejen ekonomika Německa a tím i Evropské unie byla nadále zásobována kvalitním a levným plynem. A to v situaci, kdy Německo, pod tíhou zvoleného „Green Dealu“, zavíralo jaderné elektrárny a bezpodmínečně potřebovalo ruský zemní plyn, aby tuto energii nahradilo. To nemohly Spojené státy připustit a také nepřipustily!

Ano, jediným bezpečným způsobem, jak mohly Spojené státy zablokovat nejen Německé, ale i evropské nákupy ruského plynu, bylo donutit Rusko k vojenské akci a pak tvrdit, že reakce Západu za ni převáží jakýkoli národní ekonomický zájem. Jasně to se svou obvyklou „hroší elegancí“ doznala náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová již 27. ledna 2022: „Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Nord Stream 2 se už nepohne vpřed!

Obdobně to formuloval Joe Biden v přítomnosti mlčícího kancléře Scholze: „Nord Stream 2 víc nebude. Ukončíme ho!

Na dotaz novinářky, jak by to chtěli udělat, když projekt je pod Německou kontrolou, odpověděl: „Slibuji, že to budeme schopni udělat.“

Nakonec byly oba plynovody pirátsky, teroristicky destruovány.

Taková už je „solidarita“, „demokratičnost“ a „svobodomyslnost“ Spojených států ve vztahu ke svým spojencům.

Nebyl to tedy Putin z Ruska, paní profesorko, kdo „zavřel kohouty“ plynovodů!

„Bůh žehnej Americe!“

2 komentářů

  • Ještě další byla ve Starém Hrozenkově na Moravsko-slovenském pomezí. Tam zřejmě získala další titul.

    Upraveno 15. říjen 2024 9:19 uživatelem Já.
Logo

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.